PROJE | Başbakanlık Genelgesi İle İlgili Araştırma (2006)

HAZIRLAYAN

Nüfusbilim Derneği

ARAŞTIRMA RAPORU

2006 yılının Şubat ayında Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) bünyesinde töre ve namus cinayetleri ile kadın ve çocuklara yönelik şiddetin sebeplerinin araştırılarak gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla bir araştırma komisyonu oluşturulmuştur.

Bu komisyonun eylem planını da içeren raporu, Başbakanlığın 4 Temmuz 2006 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Çocuk ve Kadınlara Yönelik Şiddet Hareketleriyle Töre ve Namus Cinayetlerinin Önlenmesi İçin Alınacak Tedbirler başlıklı genelgesine kaynak olmuştur.

Bu çalışma kapsamında yukarıda sözü edilen Başbakanlık genelgesi’nin hukuksal açıdan değerlendirilmesine de yer verilerek, genelgenin kurumlar tarafından nasıl algılandığı, işlevselliği, kurumların genelgede belirtilen faaliyetler konusunda karşılaştıkları güçlükler bilgi toplaması amaçlamıştır. Kurumlardan elde edilen bilgilerin analizi sonucunda genelgenin işlevselliğinin sağlanması amacıyla öneriler sunulmuş ve izlenmesine yönelik bir izleme formu geliştirilmiştir.

Etiketler

Son İçerikler

envelopephonemap-markercross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram